آینه دکوراتیو چیست؟ به همراه اطلاعات انواع آینه دکوراتیو

آینه دکوراتیو

فهرست مطالب

آینه دکوراتیو چیست؟ به همراه اطلاعات انواع آینه دکوراتیو و دیگر جزئیاتش

قبل از این که بدانیم آینه دکوراتیو چیست، باید به معنای آینه کاری توجه کنیم. آینه کاری به معنای برش و تبدیل آینه بزرگ به قطعات کوچک تر است. این کار برای ایجاد اَشکال مختلف و طرح های متنوع انجام می شود. قدمت این هنر بسیار بالاست و البته ایرانیان نیز، ید طولایی در این زمینه دارند. نمونه این هنر را در اماکن تاریخی و زیارتی بسیاری دیده ایم.

همانطور که در بالا بیان شد استفاده از آینه نزد ایرانیان از دیرباز مورد توجه بوده است. و البته تا امروز نیز این قضیه ادامه دارد. به عنوان نمونه، همه ما وقتی به خانه جدیدی نقل مکان می کنیم، در کنار قرآن، آینه ای نیز برای آن خانه می بریم. البته ایرانیان در طول زمان، به یک آینه ساده بسنده نکردند و در آفرینش طرح‌ های جدید نیز برآمدند.

اما آنچه که امروزه و با وجود تکنولوژی های روز، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، آینه دکوراتیو است. در زندگی امروز، یکی از راه های طراحی دکوراسیون، استفاده از آینه های طرح دار است. هرکسی که بخواهد طراحی خوبی برای منزلش داشته باشد، قطعا یکی از گزینه های پیش رویش، آینه کاری دکوراتیو خواهد بود. استفاده از این مدل، می تواند زیبایی خاصی به منزل ما ببخشد.

 

آینه دکوراتیو

یکی از تاریخچه های معروف برای هنر آینه کاری

با توجه به این که در گذشته وسایل حمل و نقل، مثل امروز دقت و کیفیت بالایی را نداشتند، گاهی آینه ها در میان راه می شکستند. و این شکستن آینه ها انسان را به این فکر انداخت که می‌تواند از کنار هم چیدن آینه های شکسته، اشکال جدیدی به وجود بیاورد. و این گونه، آینه کاری کلاسیک یا سنتی خلق شد. با پیشرفت آینه کاری کلاسیک، امروز شاهد آینه دکوراتیو هستیم که با استفاده از تکنولوژی روز ساخته می‌شود.

 

تفاوت های آینه کاری کلاسیک با آینه کاری مدرن

آینه کاری کلاسیک در واقع یک هنر دستی است که در آن تکه های آینه با دست ساخته می‌شوند. اما آینه کاری مدرن، همان کار را با استفاده از تکنولوژی، دستگاه و وسایل روز انجام می‌دهد. از دل آینه کاری مدرن آینه دکوراتیو با تنوع بسیار بالایی به وجود آمده است.

یکی دیگر از تفاوت های آینه کاری سنتی و کلاسیک با آینه کاری مدرن این است که در آینه کاری سنتی، قطعات آینه کوچک تر از آینه کاری مدرن هستند.

همچنین تنوع طرح در آینه کاری مدرن بسیار بیشتر از آینه کاری کلاسیک می باشد. طرح هایی همچون طرح لوزی، طرح نیزه ای، طرح الماس، طرح حجمی، طرح رویال، طرح خورشیدی و غیره. که هر کدام مبنی بر ویژگی هایشان، مورد استفاده قرار می گیرند.

 

تاثیر آینه دکوراتیو بر زیبا سازی فضای خانه

بی شک، یکی از عنصر های زیبایی بخش به خانه های امروزی، استفاده از آینه دکوراتیو است. آینه دکوراتیو می تواند خانه را زیبا و تمیز به تصویر بکشد. طراحان مدرن امروز، استفاده از این نوع آینه ها را بسیار در دستور کار خود قرار داده اند. البته که استقبال مخاطبان نیز باعث شده، که آینه دکوراتیو بیشتر مورد توجه طراحان قرار بگیرد. زیرا که قطعا تاثیر به سزایی در زیبایی و ایجاد حس آرامش در منزل و محیط کار دارد.

آینه دکوراتیو

انواع محیط برای استفاده از آینه دکوراتیو

از آینه دکوراتیو میتوان در هر محیطی استفاده کرد. البته بسته به کارایی آن محیط، نوع آینه دکوراتیو تغییر می کند. در منزل، باشگاه ورزشی، اماکن تفریحی، تالارهای جشن، محیط کار و دیگر موارد. شما می توانید با توجه به نیاز خود، از انواع مختلف آینه دکوراتیو استفاده نمایید.

 

اثرات مثبت آینه دکوراتیو بر محیط

بسته به نوع محیط، اثرات آینه دکوراتیو می تواند، تغییر کند. مثلا اگر محیط خانه را مد نظر قرار دهیم، موارد زیر بسیار برجسته هستند.

 • پُر شدن محیط های خالی منزل با نصب آینه دکوراتیو
 • افزایش زیبایی منزل
 • افزایش نور در محیط های مختلف خانه
 • با انتخاب هارمونی رنگی مناسب برای آینه دکوراتیو، این نوع دکوراسیون، میتواند ایجاد حس آرامش بالایی داشته باشد.
 • ایجاد حس سرزندگی و نشاط در محیط خانه

شما به راحتی می توانید با خرید آینه دکوراتیو از همه مزیت های ذکر شده، بهره بگیرید. و با یک انتخاب هوشمندانه، حس جدید و با نشاطی را به خانه و یا محل کار خود اضافه کنید. این اطمینان را به شما می دهیم که بلافاصله، تاثیر شگرف این کار را مشاهده خواهید کرد.

 

آینه دکوراتیو ، عامل زیبایی خانه

زیبایی هر خانه ای به عواملی بسیار مرتبط است، از جمله انتخاب وسایل و چینش انها. از جمله مهم ترینِ این وسایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مبلمان
 • پرده
 • لوستر ها
 • دیزاین دیوار شامل کاغذ دیواری، رنگ، آینه دکوراتیو و …
 • نور و وسایل مربوط به آن

مجموعه آینه کاری آریا، محصولات متنوعی را در زمینه آینه دکوراتیو تولید کرده است که شما می توانید به راحتی، با استفاده از محصولات بی نظیرش، نسبت به تغییرات مناسب منزل خود اقدام کنید. همچنین، مشاوران آینه کاری آریا آماده ارائه هرگونه اطلاعات به شما در زمینه آینه دکوراتیو هستند.

آینه دکوراتیو

راهنمای خرید آینه دکوراتیو و مدرن

برای ما بسیار مهم است که بهترین و بالاترین کیفیت را در ارائه محصولات آینه دکوراتیو داشته باشیم. محصولاتی که بتوانند سال های سال برای شما کارایی داشته باشند. و هزینه های شما را در تغییر دکوراسیون منزل تان کاهش دهند. توصیه می کنیم قبل از خرید محصولات آینه دکوراتیو، حتما راهنمای خرید زیر را مطالعه کنید. همچنین می توانید در هر زمان که نیاز داشتید با مشاوران ما تماس بگیرید.

قبل از خرید آینه دکوراتیو باید موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

–       دقت در کیفیت شیشه:

کیفیت شیشه آینه دکوراتیو بسیار مهم است. باید بهترین کیفیت در ساخت آینه دکوراتیو استفاده شود. زیرا هرگونه استفاده از مواد با کیفیت پایین می‌تواند تصویر منعکس شده در آینه را با نمایش ضعیفی همراه کند.

–       دقت در ضخامت آینه دکوراتیو:

قبل از خرید آینه، شما باید با توجه به نیاز خود و محلی که آینه را در آن نصب می کنید، نسبت به انتخاب ضخامت مناسب آینه دکوراتیو اقدام نمایید. ( چون این مورد بسیار تخصصی است، توصیه می کنیم از نظرات کارشناسان و متخصصان آینه کاری آریا استفاده کنید.)

–       آگاهی از جنس کار شده در پشت آینه:

جنس و مواد کار شده در پشت آینه می تواند کیفیت بازتاب تصویر را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. استفاده از مواد مناسب و نسبتاً ضخیم در پشت آینه، کیفیت بالاتری را در به تصویر کشیدن وسایل ارائه می‌دهد.

خوشبختانه، تمامی موارد ذکر شده، مورد توجه و دقت مجموعه ما قرار دارد. و این اطمینان را به شما می دهیم که محصول ارائه شده از سمت ما، بالاترین کیفیت لازم را داشته باشد. گفتنی است تمامی محصولات آینه دکوراتیو آریا دارای ضمانت نامه هستند.

 

 

آینه دکوراتیو

قبل از خرید آینه دکوراتیو باید به چه مواردی توجه کنیم؟

 • انتخاب فضای برای نصب آینه دکوراتیو:

طبیعی است که قبل از هر گونه انتخابی، باید فضای مناسب برای نصب آینه دکوراتیو در نظر گرفته شود. این فضا می‌تواند با توجه به نیازها و نوع دکوراسیون محیط شما انتخاب شود. همچنین باید دقت شود که محل انتخاب شده، کمترین چالش و مزاحمت را برای نصب آینه دکوراتیو ایجاد کند.

 • نوع کاربرد آینه دکوراتیو در محیط شما:

طبیعتاً کاربرد آینه دکوراتیو نقش زیادی در انتخاب آن برای محیط مربوطه خواهد داشت. مثلاً اگر این آینه برای اتاق خواب انتخاب می شود، نوع آن با آینه دکوراتیو دیگری که برای پذیرایی منزل انتخاب می شود فرق خواهد داشت. یا به عنوان نمونه اگر آینه دکوراتیوی برای محیط کار انتخاب شود باید با آینه هایی که برای منزل انتخاب می شود، تفاوت داشته باشد.

 • بودجه و قیمت مورد نظر برای انتخاب آینه دکوراتیو:

قبل از هر خریدی همیشه باید به بودجه مربوط برای انتخاب دقت کرد. خوشبختانه آینه های دکوراتیو ما از بازه ‌های قیمتی مختلفی برخوردارند و متناسب با بودجه موردنظر شما میتوانند انتخاب شوند.

 • اندازه آینه دکوراتیو:

اندازه آینه دکوراتیو با توجه به موارد مختلفی تعیین می ‌شود. مثلاً اینکه در محیط، چقدر فضای خالی وجود دارد؟ یا اینکه قرار است آینه عمودی نصب شود یا افقی؟

 • شکل آینه دکوراتیو:

آینه دکوراتیو از انواع و اقسام مختلفی برخوردار است. اَشکالی که با توجه به دکوراسیون شما میتوانند انتخاب شوند. صنعت شیشه آریا با بیش از 50 محصول در زمینه آینه دکوراتیو یکی از متنوع ترین سبدهای محصولی را دارا می باشد.

 

 • رنگ آینه:

امروزه در همه منازل و محیط ها، هارمونی و هماهنگی رنگ بسیار توجه است. آینه های دکوراتیو نیز از این موضوع مستثنی نیستند. بنابراین در انتخاب رنگ آنها بهتر است به هماهنگ بودنش با رنگ محیط توجه شود. این کار یکی از ظریف ترین قسمت های انتخاب آینه دکوراتیو است. چرا که می تواند تاثیر بسیار زیادی در نتیجه کار داشته باشد.

 

 • نصب آینه دکوراتیو:

تمامی آینه های دکوراتیو به صورت چند تکه هستند و دقت در نصب آنها بسیار در نتیجه نهایی موثر است. از آنجا که این کار نیز از ظرافت خاصی برخوردار است و نیاز به وسایل تخصصی دارد، توصیه می‌کنیم نصب آینه دکوراتیو را به متخصصان و نصابان خبره تیم صنعت شیشه آریا بسپارید. گفتنی است نصب آینه های دکوراتیو توسط تیم ما دارای ضمانت 10 ساله نیز هستند.

 

دیگر مزیت های استفاده از آینه دکوراتیو در معماری داخلی ساختمان

همانطور که می دانید امروزه استفاده از آینه دکوراتیو جایگزین نقاشی و دیگر موارد تزئینی فضای داخلی منزل شده است. این آینه‌ ها به نسبت دیگر تغییرات، به مراتب از هزینه پایین تر و کیفیت بالاتری برخوردار هستند. همچنین آینه دکوراتیو بیشتر از سایر تغییرات، ایجاد تفاوت و خلاقیت در محیط را ایجاد می‌کند. سرعت نصب آینه دکوراتیو و میزان تمیزی مراحل انجام آن نیز، بسیار بالاست.

 

از کنار اینه کاری دکوراتیو ساده نگذریم

همان گونه که مطرح شد، آینه از جمله وسایلی است که می‌توان با آن در دکوراسیون داخلی منزل تغییرات زیادی ایجاد کرد. بیشتر افراد از اهمیت و تاثیر بالای آینه دکوراتیو غافل هستند.

در ادامه با بررسی چند راهکار می‌خواهیم به تاثیر بالای آینه کاری در دکوراسیون داخلی منزل پردازیم.

ذهن ما انسان ها طوری طراحی شده است که همیشه به دنبال ساده ترین راه برای برطرف کردن ‌مسائل می‌گردد. این در حالی است که گاهی با ترکیب کردن چند ایده، نه تنها می شود مسئله را حل کرد، بلکه میتوان باعث تاثیر بسیار بیشتری هم شد. همین موضوع در استفاده از آینه دکوراتیو نیز صدق می کند.

مثلاً خیلی افراد تا اسم آینه کاری را می شنوند بلافاصله یاد آینه‌های قدی و ساده ی استفاده شده از قدیم می‌افتند. در حالی که امروزه، آینه دکوراتیو از انواع و اقسام بسیار زیادی برخوردار است و هر کدام از آنها می تواند متناسب با محیط مد نظر شما مورد استفاده قرار بگیرد.

 

استفاده از اشکال هندسی در آینه دکوراتیو

اولین راهکار ما برای ایجاد یک تغییر بزرگ در دکوراسیون داخلی منزل، استفاده از آینه دکوراتیو با اشکال هندسی مختلف است. این نوع آینه دکوراتیو، علاوه بر ایجاد جلوه بصری جدید در محیط، باعث بازتاب جدیدی از وسایل موجود نیز میشوند. در واقع انرژی موجود در دکوراسیون را تا حد بسیاری آزاد می کنند. البته نا گفته نماند که انتخاب نوع اشکال هندسی باید متناسب با محیط باشد.

 

استفاده از آینه دکوراتیو در مکان های غیر منتظره

نصب آینه دکوراتیو در جاهایی که قابل پیش‌بینی نیستند، می تواند زیبایی دو چندانی به دکوراسیون داخلی منزل ما ببخشد. مثلاً یکی از روش هایی که در نصب آینه دکوراتیو مدنظر قرار می گیرد، آینه بین کابینتی است. طبق تجربه نصب چنین آیینه ‌هایی در آشپزخانه طراوت و شادابی زیادی به آن محیط می بخشد. و حتی می‌تواند نور را تا چند برابر افزایش دهد و بودن در آن محیط را از حالت خسته کننده به حالت نشاط آور تبدیل کند.

یکی دیگر از مکان هایی که میتواند برای نصب آینه دکوراتیو مورد استفاده قرار بگیرد بالای تخت خواب است. این مکان نیز اتاق را از مکانی تکراری به مکانی آرام و با نشاط تبدیل می کند.

همچنین یکی دیگر از جاهای غیر منتظره ای که می تواند برای آینه دکوراتیو انتخاب شود، پلکان منزل است. فرض کنید در حال بالا رفتن یا پایین آمدن از پلکان منزل، خود را در آینه ای تزئینی ببینیم. قطعا این اتفاق بسیار لذت بخش و مفید خواهد بود.

 

چند ترفند مهم برای بهره بیشتر از آینه دکوراتیو

 • استفاده از آینه بزرگ برای فضاهای کوچک

آینه های بزرگ می توانند عمق زیادی به فضاهای کوچک بدهند. این کار، گزینه بسیار مناسبی برای مکان هایی هستند که ما می ‌خواهیم آنها را بزرگتر از آنچه که هستند، نشان بدهیم. مثلاً اگر یک آینه بزرگ را در اتاق کوچک نصب کنیم به راحتی می توانیم آن اتاق را بزرگ تر جلوه دهیم. همچنین این کار باعث جذاب تر شدن آن محیط نیز می‌شود.

 

 • کشتن آینه دکوراتیو

ما باید مطمئن شویم که آینه دکوراتیو را در مکانی نصب می کنیم که دیده شود. به معنی ساده تر، آینه را نباید در جایی که نقطه کور محسوب می‌شود نصب کرد. این کار باعث می ‌شود که آینه هیچ کاربردی برای ما نداشته باشد و عملا سودش را از دست بدهد. به بیانی دیگر، آینه کاری ما کشته می شود.

 

 • استفاده از آینه دکوراتیو در نقطه مرکزی

در واقع هر چقدر تلاش کنیم که آینه را در نقطه ثقل محیط یا کانون آن قرار دهیم کارآیی آینه دکوراتیو ما بیشتر خواهد بود. این کار علاوه بر وسعت بخشیدن به محیط، باعث ایجاد حس تازگی نیز در آن محیط می شود.

 

 • استفاده بیش از حد از آینه در اتاق خواب ممنوع!

آیینه همان طور که باعث جلوه بخشیدن و زیبایی می شود، استفاده نابجایش باعث شلوغی و درهم برهم شدن محیط نیز می شود. پیشنهاد ما به شما این است که برای انتخاب آینه دکوراتیو در اتاق خواب تان دقت لازم را به خرج دهید. در این مسیر مشاوران ما می توانند کمک زیادی به شما بکنند.

 

 • رابطه فنگ شویی با نصب آینه دکوراتیو

در تعریف خلاصه فنگ شویی آمده است که فنگ شویی یک فن و فلسفه از چین باستان است که برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیا در مکان‌های مختلف مورد بهره برداری قرار می گیرد. جالب است که یکی از ابزارهایی که برای فنگ شویی استفاده می‌شود آینه می باشد.

در واقع اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، باید بگوییم که ما باید به گونه ای طراحی داخلی منزل مان را انجام دهیم که بیشترین هماهنگی و هارمونی را داشته باشد. و بیشترین بهره را به لحاظ فنگ شویی برای ما داشته باشد. در این میان استفاده از آینه دکوراتیو می ‌تواند کمک به سزایی به ما بکند. لازم به ذکر است استفاده نابجا و نادرست از این مدل دکوراسیون نتیجه عکس خواهد داد.

 • استفاده از تکه های کوچک آینه روی وسایل

یکی دیگر از راهکارهایی که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، نصب آینه بر روی وسایل مختلف است. به عنوان مثال نصب آینه روی یک میز کوچک در آشپزخانه یا نصب آینه بر روی درهای کمد و کابینت. البته باید مد نظر باشد که استفاده بیش از حد از این ترفند نمی تواند مطلوب باشد.

 

 • قرار ندادن آینه روبروی پنجره

در هنگام نصب آینه باید به این مورد دقت شود که آینه ما نور کافی را بگیرد. با این کار آینه دکوراتیو می‌تواند بازتاب نور مناسبی داشته باشد، اما قرار دادن آینه، دقیقاً در مقابل پنجره توصیه نمی‌شود. زیرا در آن صورت آینه، بازتاب تصاویر محیط بیرون را در داخل خانه نمایش می دهد. این منعکس شدن همیشگی تصاویر بیرونی، باعث تشویش ذهنی و ورود همه گونه انرژی به داخل منزل می شود.

 

انواع آینه دکوراتیو از نظر برش

آینه دکوراتیو به دو صورت ساخته می‌شود. آینه تراش دار و آینه CNC. در ظاهر هر دو مدل شبیه یکدیگر هستند اما اگر به آن دقت کنیم، معلوم می ‌شود که تفاوت دارند. آینه سی ان سی در واقع یک آینه یک پارچه است که طرح دلخواه بر روی آن به صورت شیار هایی توسط دستگاه ‌های مختلف حک شده و در حقیقت این اشکال روی آینه برش نخورده اند.

اما در مقابل، نوع دیگر آینه دکوراتیو یعنی آینه های تراش دار هستند. آینه هایی که از تکه های مختلف تشکیل شده و در کنار یکدیگر نصب می‌شوند و یک شکل نهایی را ایجاد می ‌کنند. آینه‌ های تراش دار مزیت‌های بسیاری نسبت به آینه های سی ان سی دارند.

به عنوان مثال اگر یک قطعه از آینه دکوراتیو تراش دار شکسته شود به راحتی قابل تعویض است. این در حالی است که چنین امکانی برای آینه سی ان سی وجود ندارد. همچنین استفاده از آینه تراش دار در متراژهای بالا ساده تر و مقرون به صرفه تر است.

تفاوت دیگر آینه های تراش دار نسبت به آینه‌های CNC این است که آینه های تراش دار زیبایی بصری بیشتری دارند. در واقع در آینه های تراش دار از تکه های واقعی برای ایجاد اشکال مختلف استفاده می‌شود. در حالی که در آینه های CNC اشکال ظاهری به وجود آمدند و زیبایی آینه های تراش دار را ندارند.

 

رنگ های متنوع در اینه دکوراتیو

یکی از مزیت‌های آینه دکوراتیو رنگ بندی متنوع آن است. در این مدل دکوراسیون، دست ما در انتخاب رنگ و هماهنگ کردن آن با محیط اطراف بسیار باز است. چرا که برای طراحی آینه دکوراتیو از چندین رنگ مختلف استفاده می شود. و در واقع مدل‌های رنگی متفاوت و متنوعی در آینه دکوراتیو وجود دارد. در ادامه چند رنگ متنوع آینه دکوراتیو را  بررسی می کنیم.

 • آینه های مسی

همانطور که از اسم این رنگ مشخص است، طیف رنگی موجود در آن شبیه به مس می باشد. این نوع رنگ، قابلیت هماهنگی بسیار زیادی با محیط دارد. در حقیقت می توان گفت که یکی از پر کاربرد ترین رنگ های آینه دکوراتیو است.

 • آینه های مشکی

 

شاید در ابتدا با شنیدن واژه آینه‌ های مشکی کمی تعجب کنیم و باور نکنیم که چنین آیین هایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما واقعیت آن است که آیینه های مشکی در بازار موجود هستند. و بیشتر در محیط ‌هایی استفاده می شوند که در آن از رنگ های سفید و مشکی همزمان استفاده شده است.

 • آینه های طلایی

این نوع آینه همانطور که از اسمش پیداست، به رنگ طلا می باشد. علاقه همیشگی نوع بشر به این فلز گرانبها باعث شده که از رنگ طلایی در انواع وسایل استفاده شود. یکی از استفاده ها از رنگ طلایی در آینه دکوراتیو است. که البته علاوه بر یادآوری شکوه این فلز گرانبها، جلوه بسیار زیبایی نیز به محیط می‌بخشد. آینه دکوراتیو طلایی همچون آینه مسی یکی از پرکاربردترین آینه های دکوراتیو است.

 • آینه های برنزی

این آینه نیز رنگی شبیه به برنز دارد. برای بیشتر افراد تشخیص رنگ برنزی از مسی، کاری دشوار است. انتخاب این نوع رنگ برای استفاده در محیط باید با دقت بالایی همراه باشد.

مشاوران آینه کاری آریا، با تجربه چندین ساله در این صنعت، آماده هستند که با توجه به نیاز شما، بهترین و با کیفیت ترین راهنمای ها را به شما انجام دهند.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای