پنجره گیوتینی یا پنجره پانوراما

پنجره گیوتینی یا پنجره پانوراما - صنعت شیشه آریا

فهرست مطالب

امروزه به علت زیاد شدن تنوع در مدل های پنجره باعث شده است تا مردم بتوانند طبق سلیقه و شرایط مالی که دارند پنجره مورد نظر خود را انتخاب نمایند. در گذشته پنجره های قدیمی که محکم و با دوام بوده اند خیلی مورد استفاده قرار نمی گرفتند، ولی با افزایش تکنولوژی های نوین حال می توان از هر نوع پنجره ای که مد نظر دارید برای محیط مورد نظر خود استفاده نماید. پنجره های UPVC که به وجود آمدند گسترش زیادی در مدل های پنجره بوجود آمد که شیشه آریا در این مقاله قصد دارد یکی از مدرن ترین و جذاب ترین پنجره را با نام پنجره گیوتینی یا پنجره پانوراما را معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

پنجره گیوتینی یا پنجره پانوراما چیست؟

پنجره های گیوتینی مدرن و گسترده هستند و صرفا فقط به عنوان پنجره از آن ها استفاده نمی شود. در بیشتر مواقع برای داشتن یک نمای داخلی زیبا و یک دیوار شیشه ای نیز از آن ها استفاده می گردد. این مدل پنجره ها در کشورهای خارجی بسیار به کار برده می شود. اما مدتی هست که در ایران هم در مکان هایی لوکس هم چون هتل ها، برج ها و ویلا ها مورد استفاده قرار می گیرند. پنجره های گیوتینی نیز مثل گیوتین بازو بسته می شوند، به همین دلیل به این اسم مشهورهستند. به پنجره های گیوتینی، پنجره پانوراما نیز می گویند و بخاطر ابعاد بزرگی که دارند دید وسیعی ایجاد می کنند.

اجزای تشکیل دهنده پنجره گیوتینی یا پنجره پانوراما

در این قسمت می خواهیم شما را با اجزای تشکیل دهنده پنجره های گیوتینی آشنا کنیم. پروفیل های با کیفیت آلومینیومی که شامل ریل های کنار پنجره، پروفیل هایی که برای کف شیشه ها استفاده می شود، قابی که برای شیشه در نظر گرفته شده است، باکسی که موتور در آن قرار می گیرد، یراق آلات، سیستم انتقال دهنده قدرت، ریموت کنترلی، اتصالات های پلاستیکی، موتور تیوبلار، زنجیر و در نهایت چرخ دنده ها همه اجزای تشکیل دهنده این پنجره هستند.

مشخصات فنی شیشه متحرک گیوتینی - صنعت شیشه آریا

مشخصات فنی شیشه متحرک گیوتینی

 • شیشه پانل در سیستم وجود دارد و هنگام بسته بودن به عنوان یک نوع نرده عمل می کند.
 • برخی از حرکت های سیستم در ارتفاع دل خواه شما متوقف می شود و در هر زمان که بخواهید می توانید از آن استفاده کنید.
 • از پروفایل های ابعاد بزرگ تر برای جلوگیری از خم شدن شیشه ها استفاده می شود.
 • سیستمی که روی شیشه های پنجره گیوتینی مورد استفاده قرار گرفته است از نوع اتوماتیک می باشد
 • شیشه های پنجره گیتونی به گونه ای تعبیه شده اند که می توانند در برابر باد های معکوس مقاوم باشند.
 • سیستم شیشه متحرک گیوتینی دارای عینک عایق حرارتی فوق العاده حرفه ای است که می تواند از حرارت در امان بماند.
 • شیشه های گیوتینی را با چسب ها مخصوص و قویی به سیستم وصل می کنند.
 • زنجیرهای متحرکی که در سیستم شیشه های گیوتینی استفاده شده است بسیار محکم هستند. این دلیل باعث می شود تا از بقیه شیشه های دارای سیستم متمایز شوند.
 • وزن این سیستم شیشه ها زیاد است.
 • تمام پروفایل های آلومینیومی که در سیستم شیشه متحرک گیوتینی هستند را می توان رنگ کرد.
 • به کارگیری این شیشه عایقی، کاملا اختیاری بوده و می توانید از آن در پنجره هایتان استفاده نکنید.

استفاده پنجره گیوتینی درفضاهای مختلف خانه

پنجره پانوراما تنها مختص به یک فضای مخصوص نیست و می توان در محیط های  مختلفی از خانه از آن استفاده نمود برخی از این فضا ها شامل موارد زیر می شوند:

 • اتاق نشیمن (حال پذیرایی)

پنجره های گیوتینی که در قسمت حال پذیرایی خانه مورد استفاده قرار می گیرند. وجود این پنجره ها در این بخش باعث می شوند تا محیط نشیمن از نور کافی بر خوردار شود و محیط خانه اگر کوچک بود آن را بزرگ تر از حد معمول نشان دهد. اگر متراژ خانه کوچک طراحی شده باشد و کم نور است، امکان دارد محیط خانه کوچک تر و خفگان به نظر برسد. پیشنهاد می کنیم برای خانه های کوچک از پنجره های بزرگ در قسمت نشیمن استفاده کنید تا بتوانید با یک طراحی دکوراسیون داخلی مناسب نظیر مبلمان، فضای حال پذیرایی خود را بزرگ تر و پر نور تر جلوه دهید. سپری کردن در این چنین محیطی باعث ایجاد روحیه و انگیزه نیز شما می شود و از ابتلا به افسردگی در خانه پیشگیری می کند.

 • اتاق خواب

اگراتاق خواب بزرگ شما طراحی و دکوراسیون آن مینیمال است، یک پنجره پانورامای بزرگ برای تکمیل فضای داخلی شما ضروری است؛ زیرا دکور مینیمالیسم به نور و فضا دلالت دارد. همچنین برای مشاهده چشم اندازهای باشکوه اگر پنجره پانوراما را نصب نکنید، اشتباه نابخشودنی رخ می دهد. اتاق خوابی که غرق در نور خورشید باشد یک موهبت الهی است.

 • آشپزخانه

استفاده از پنجره های گیوتینی در آشپزخانه خیلی کم است ، اما اگر شخصی بخواهد می تواند طبق سلیقه خود از این پنجره ها استفاده کند. اما لازم است این نکته را بیان کنیم که استفاده از این نوع پنجره ها در آشپزخانه بسیار عالی است؛ زیرا شما می توانید زمانی که در آشپزخانه هستید از نور طبیعی لذت ببرید. به طور کلی وجود این پنجره ها باعث آرامش محیط شما می شود و نور موجود در آشپزخانه موجب می گردد تا کابینت های شما زیبایی خاصی به خود بگیرند. 

کاربرد پنجره گیوتینی یا پانوراما در چه مکان هایی است؟

استفاده از پنجره های گیوتینی یا پانوراما در هر شرایطی محدودیت ندارند. اما باید ساختمان و دیوار، ابعاد مناسبی داشته باشند تا با رعایت ابعاد بتوان در هر ساختمانی از آن استفاده کرد. اما به دلیل قیمت بالا، در خانه های شخصی رایج نیستند. از پنجره های گیوتینی یا پانوراما در مکان هایی که به نور و تهویه هوا نیاز دارند استفاده می شود. از جمله این مکان ها می توان به رستوران و کافی شاپ ها، هتل ها، خانه های لوکس، ویلا ها، ساختمان های تجاری و امکان تفریحی اشاره کرد.

شیشه های به کار رفته در پنجره های گیوتینی - صنعت شیشه آریا

شیشه های به کار رفته در پنجره پانوراما

 پنجره های گیوتینی شامل شیشه های دوجداره هستند که از ایجاد شکستگی و حرارت جلوگیری می کنند. می توان گفت بهترین انتخاب برای این نوع پنجره ها، شیشه های دوجداره است. اگر تمایل به استفاده از شیشه های تک جداره داشتید، باید بدانید که این شیشه ها در برابر خطرات احتمالی کم توان هستند.

مزایای پنجره گیوتینی یا پنجره پانوراما

 • شیشه گیوتینی عایق حرارتی دارد.

در این پنجره ها به دلیل جلوگیری از حریق و زنگ زدن آن از عایق حرارتی استفاده می نمایند.

 • عایق صدا و محافظت از باد دارد.

در شرایط نامساعد آب و هوایی و طوفان های شدید می توانید آن را کاملا ببندید؛ زیرا 60 درصد عایق کاری صدا را تامین می کند.

 • عملیات خودکار دارد.

پنجره های گیوتینی نیاز به تنظیم دستی برای تهویه ندارند تنها کافی است با کنترل ریموت و با فشار دادن یک دکمه شیشه های پنجره را به حالت دل خواه تنظیم نمایید. در این صورت می توانید هم از نور محیط و هم از هوای دل پذیر لذت ببرید.

 • سیستم تهویه هوا دارد.

یکی از مهم ترین ویژگی های پنجره گیوتینی این است که یک سیستم تهویه هوای بی نظیر دارد. به طوری که برای تهویه فقط کافی است یکی از تیغه ها را به پایین حرکت دهید و تیغه پایینی سرجای خودش ثابت می ماند. یکی از توانایی های این سیستم تهویه، این است که در صورت مشاهده شرایط نامساعد جوی، شیشه های برقی در محل مورد نظربه طور خودکار بسته می شوند.

 • تزئین نما و دکوراسیون داخلی

پنجره های دوجداره آلومینیومی برای تهویه هوا به صورت افقی باز می شوند و نمای زیبای زیادی به محیط نمی دهند. اما پنجره های گیوتینی به صورت عمودی باز و بسته می شوند و به تزئین نمای محیط و دکوراسیون داخلی محیط بسیار کمک می کند و محیط را دل پذیر می نمایند.

 • آزادی و آسایش

استفاده آسان از سیستم پنجره های گیوتینی و همچنین راحتی و امنیت بالایی که دارد، موجب ایجاد آرامش و آسایش می شود.

معایب پنجره های گیوتینی یا پنجره های پانوراما

پنجره های گیوتینی فقط یک عیب دارند که می تواند از اصلی ترین معایب آن به شمار رود؛ زیرا سیستم پنجره های گیوتینی به طوری تعبیه شده است که فقط با برق کار می کند. اما اگر برق قطع شود، شما دیگر نمی توانید آن را به صورت دستی باز یا بسته کنید.

 • باز و بسته شدن پنجره گیوتینی یا پنجره پانوراما

پنجره های گیوتینی به علت روش باز و بسته شدنی که دارد، به این نام شناخته می شود. بله درست متوجه شدید پنجره های گیوتینی به شکل گیوتین باز و بسته می شوند. این برای کسانی که تاکنون نمی دانستند خیلی جالب است که چگونه این کار ممکن است؟ باید گفت که به کمک سه تایل افقی این کار رخ می دهد و همیشه یکی از تایل ها ثابت و دوتای دیگر محرک هستند.

معایب پنجره های گیوتینی یا پنجره های پانوراما - صنعت شیشه آریا

سخن پایانی

ما در این مطالب به چگونگی پنجره های گیوتینی یا پنجره های پانوراما پرداختیم و معایب و مزایای آن را نیز بیان کردیم.  همچنین به کاربرد آن در محیط خانه نیز اشاره شد که این نوع پنجره در حال پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه قابل استفاده است. وجود این پنجره می ‌تواند فضا را با حداکثر نور طبیعی روشن کند. اما لازم به ذکر است که بیان کنیم قیمت پنجره های گیوتینی یا پانوراما نسبت به پنجره های دوجداره معمولی بالا است و خیلی در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار نمی گیرند. از شما عزیزان بابت همراهی ما در این مقاله سپاس گذارم.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای