نورپردازی راه پله

نورپردازی راه پله - صنعت شیشه اریا

فهرست مطالب

بخش بزرگی از زیبایی یک ساختمان به نورپردازی آن مربوط می شود. در واقع با ایجاد سیستم روشنایی صحیح در منزل می توان ظاهر و ارزش ساختمان را افزایش داد. یکی از مهم ترین قسمت هایی که نیاز به نورپردازی دقیق و حرفه ای دارد، راه پله است. نورپردازی راه پله باید بر اساس اصول فنی و زیبایی شناسی انجام شود. اما سوال اینجاست که نورپردازی راه پله ساختمان چگونه باید انجام شود؟ در ادامه شیشه آریا قصد دارد به معرفی انواع روش های نورپردازی راه پله بپردازد. با ما همراه باشید.

دلیل اهمیت راه پله چیست؟

مهمترین دلیل روشنایی راه پله تامین روشنایی آن است. بسیار مهم است که فضای راه پله کاملاً شفاف باشد تا همه افراد در طول شبانه روز به راحتی از آن عبور کنند. تامین روشنایی راه پله موضوعی حیاتی برای راه پله است. به طور کلی یکی از روش هایی که در بخش های بعدی توضیح خواهیم داد، باید به عنوان روش اصلی برای نورپردازی راه پله استفاده شود.

به عنوان مثال نورپردازی تزئینی یا نورپردازی دکوراتیو، یکی دیگر از انواع نورپردازی است که به منظور زیباسازی راه پله مدرن و فضای کلی ساختمان انجام می شود. این نوع نورپردازی اغلب بعد از نورپردازی اصلی انجام می شود و برای زیباتر شدن پله ها از چراغ های رنگی و نقطه ای یا نواری استفاده می کنند.

نورپردازی با استفاده از خود پله ها - صنعت شیشه اریا

نورپردازی با استفاده از خود پله ها چگونه است؟

در این روش از خود پله ها برای نورپردازی استفاده می شود. در واقع هیچ منبع نور خارجی به پله ها نمی تابد و نور اصلی توسط لامپ هایی که روی خود پله ها قرار می گیرند تامین می شود. ترکیب این روش با نورپردازی سقف یا نرده راه پله امکان پذیر است. چندین روش مختلف در نورپردازی با استفاده از خود راه پله وجود دارد که عبارتند از:

 • سطح بالایی پله

در این روش سطح بالایی راه پله به گونه ای انتخاب می شود که بتوان چراغ ها را در آن قرار داد. در این حالت لامپ ها در سطح بالایی راه پله قرار می گیرند و تمام مراحل باید روشن باشد. استحکام و مقاومت بالای چراغ ها یکی از مهم ترین نکاتی است که در این روش باید مورد توجه قرار گیرد.

 • جلو پله

روش دیگر قرار دادن چراغ ها در جلوی پله است. نوارهای LED یا چراغ های کوچک SMD در قسمت جلویی راه پله تعبیه شده است تا افراد بتوانند به راحتی مرحله بعدی حرکت روی پله را ببینند. این روش کمتر از روش های دیگر استفاده می شود و بیشتر جنبه تزئینی دارد.

 • زیر لبه پله

روش دیگری که به عنوان نورپردازی تزئینی راه پله خانه استفاده می شود، قرار دادن چراغ ها در زیر لبه پله است. در این روش از چراغ های نقطه ای یا نوارهای ال ای دی استفاده می شود و بیشتر برای راه پله های پیش ساخته مارپیچ استفاده می گردد.

نورپردازی نرده راه پله - صنعت شیشه آریا
 • محل شکستن پله ها

یکی دیگر از قسمت های پله که این روزها برای نورپردازی بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، محل شکستن پله ها است. با قرار دادن لامپ های نواری یا نقطه ای در این قسمت، جذابیت بصری راه پله را افزایش می دهند. این نوع نورپردازی تاثیر چندانی در روشنایی راه پله ندارد و بیشتر جنبه تزئینی دارد.

 • نورپردازی نرده راه پله

نرده راه پله بهترین مکان برای نورپردازی است. مخصوصا برای خانه هایی که دوبلکس هستند یا فضاهایی با راه پله های معلق و مارپیچ دارند ایده بسیار عالی است. با توجه به پیوستگی و یکپارچگی نرده ها به راحتی می توان با چراغ ها و رنگ های مختلف نور این قسمت از راه پله را تامین کرد. دو روش مختلف برای نورپردازی نرده ها وجود دارد که عبارتند از:

 • نورپردازی نواری نرده ها

می توانید از نوارهای نور در قسمت بالایی یا پایینی نرده ها استفاده کنید. نوارهای LED بهترین انتخاب برای نورپردازی نرده ها هستند؛ زیرا هم برق کمتری مصرف می کنند و هم فضا را به اندازه کافی روشن می کنند. همچنین می توانید از نوارهای ال ای دی با رنگ های روشن مختلف برای این قسمت از ساختمان استفاده کنید تا با دکوراسیون محیط سازگاری بیشتری داشته باشد.

 • نورپردازی نقطه ای نرده ها

یکی دیگر از روش های نورپردازی نرده راه پله، استفاده از چراغ های نقطه ای روی نرده ها است. در انتهای نرده های راه پله می توانید چراغ هایی را برای روشنایی راهرو در یک نقطه و جهت در نظر بگیرید.

 • نورپردازی دیوار راه پله

به جز پله ها و نرده ها، می توان روی نورپردازی دیوار راه پله حساب جدی کرد. دیوارها همیشه امن ترین قسمت های ساختمان برای تامین نور هستند. به طور کلی سیم کشی و انتخاب قاب های سبک برای این بخش آسان تر است. برای نورپردازی دیوار راه پله دو انتخاب وجود دارد:

 • نورپردازی با لامپ دیواری

نصب لامپ بر روی دیوار راه پله ساده ترین و شاید ارزان ترین راه برای تامین روشنایی راه پله است. کافی است از فروشگاه های لوستر و نورپردازی دیدن کنید تا با طیف وسیعی از چراغ های دیواری روبرو شوید. چراغ های راه پله باید به اندازه ای باشد که کل راه پله را روشن کند.

 • نورپردازی با نور مخفی

استفاده از تکنیک نورپردازی پلکان مخفی بیشتر جنبه تزئینی دارد، اما در برخی موارد به عنوان نور اصلی راه پله نیز استفاده می شود. برای نصب و قرار دادن چراغ های مخفی می توانید از دیوار کنار راه پله استفاده کنید.

استفاده از نور مخفی ایده ای جالب برای نورپردازی راه پله

امروزه علاوه بر چراغ های اصلی که راه پله ها را روشن می کنند، از چراغ های مخفی نیز برای تامین روشنایی راه پله استفاده می شود. در واقع نورهای مخفی نور اصلی راه پله نیستند و بیشتر جنبه تزئینی دارند. چراغ مخفی راه پله را می توان روی خود پله ها، دیوارها و نرده ها قرار داد.

چراغ های مخفی به صورت نواری یا نقطه ای ساخته می شوند و به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند می توان از آن ها در هر گوشه ای از راه پله استفاده کرد. نکته بسیار مهم در مورد نور مخفی راه پله رنگ های متفاوت آن است. در واقع شما می توانید با توجه به دکوراسیون محیط و رنگ دیوار و راه پله، رنگ نور مناسب را برای زیباتر شدن محیط انتخاب کنید.

نور مخفی ایده ای جالب برای نورپردازی راه پله - صنعت شیشه آریا

استفاده از نور طبیعی را فراموش نکنید

یکی از نکاتی که اغلب در انتخاب نور مناسب برای راه پله فراموش می شود، نور طبیعی محیط است. در مسیر بسیاری از راه پله ها، پنجره هایی وجود دارد که نور طبیعی را به داخل راه می دهند. این موضوع در آپارتمان ها به وفور دیده می شود؛ بنابراین در انتخاب نوع نور مناسب برای روشنایی راه پله می توان میزان نور طبیعی محیط را نیز در نظر گرفت.

نورپردازی خود پله ها

این واقعیت که خود پله ها نیز می توانند روشن شوند در گذشته چندان مورد توجه قرار نمی گرفت. اما امروزه یکی از جذاب ترین راه ها برای تامین روشنایی راه پله، نصب نور در خود پله است. این کار با همه زیبایی بیرونی اش ممکن است مشکلاتی هم به همراه داشته باشد. در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که در این زمینه باید به آن ها توجه کنید:

 • چراغ های به کار رفته در راه پله باید از نظر قاب بسیار محکم و مقاوم باشند.
 • قاب های نور نصب شده روی پله ها باید به راحتی باز شوند تا بتوان آن ها را جایگزین لامپ های سوخته کرد.
 • چراغ ها نباید به گونه ای باشند که در حین حرکت روی پله ها باعث سر خوردن افراد شوند.
 • سیم کشی چراغ راه پله نباید در معرض دید قرار گیرد.

استفاده از چراغ های داخلی در نورپردازی راه پله

امروزه به جای نصب چراغ های بیرون زده از دیوار، از چراغ های توکار برای تامین روشنایی راه پله استفاده می کنند. این کار هم از نظر ظاهری حال و هوای جذابی به محیط می دهد و هم از نظر کارایی بسیار مفیدتر است. با این اقدام به راحتی می توانید در عرض چند دقیقه چراغ های سوخته را تعویض کنید.

چراغ های فرورفته اغلب در دیوارهای راه پله قرار می گیرند و برای این کار باید قسمتی از دیوار تخریب شود. این نکته از آن جهت حائز اهمیت است که اگر قصد تخریب دیوار خانه خود را ندارید، انتخاب چراغ های توکار برای تامین روشنایی راه پله به هیچ وجه انتخاب خوبی نخواهد بود. شاید بهتر باشد نورهای سطحی را انتخاب کنید.

استفاده از لامپ های دو طرفه در نورپردازی راه پله

یکی از جالب ترین اتفاقاتی که در چند سال اخیر در زمینه نورپردازی ساختمان رخ داده، تولید لامپ های دو طرفه است. این لامپ ها به گونه ای طراحی شده اند که بر روی یک سطح نصب می شوند و از دو طرف نور ساطع می کنند. برای نصب بر روی دیوارهای حصار قرار دارد، از چراغ های دو طرفه استفاده می شود.

با نصب چراغ های دو طرفه روی دیوار، هم نرده های کناری دیوار روشن می شود و هم راه پله روشن می گردد. توجه داشته باشید که چراغ های دو طرفه بیشتر به عنوان چراغ های تزئینی استفاده می شوند و جنبه تزئینی دارند. پس روی آن ها به عنوان چراغ اصلی حساب نکنید.

سخن پایانی

به جز نورهای اصلی که برای راه پله ساختمان در نظر گرفته می شود، نور مخفی راه پله نیز تاثیر زیادی در زیبایی محیط دارد. اگر شما نیز  به نورپردازی راه پله خود اهمیت می دهید، می توانید با استفاده از مطالب بیان شده این بخش را کاملا خلاقانه نورپردازی کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای