شیشه نشکن

. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با شیشه نشکن بیشتر آشنا کنیم، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید:

فهرست مطالب

امروزه در بسیاری از موارد از شیشه های نشکن استفاده می کنند. این نوع شیشه ها در مقابل ضربه مقاوم هستند و در منازل نیز از آن ها استفاده می شود. شیشه های نشکن را با نام شیشه سکوریت نیز می شناسند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با شیشه نشکن بیشتر آشنا کنیم، با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید:

شیشه نشکن

شیشه نشکن چست؟

شیشه های نشکن دارای مقاومت بالایی هستند و می توانند در برابر ضربه های شدید مقاومت نمایند. در این نوع شیشه ها امکان شکستن آن ها بسیار کم است، به همین دلیل است که به آن ها شیشه های نشکن یا سکوریت می گویند. شیشه هایی که بیشتر پیشنهاد می شوند تا در ساختمان ها مورد استفاده قرار گیرند، شیشه های لمینت و شیشه های نشکن هستند که در برابر ضربه های وارد شده مقاومت خوبی دارند. این شیشه ها می توانند فشار های زیادی را تحمل کنند،  بدون آنکه هیچ گونه آسیبی نیز به آن ها واردشود.                                                                                       

امروزه استفاده از شیشه های معمولی به دلیل خطراتی که دارند، پیشنهاد نمی شود. به همین خاطر است که شیشه های نشکن بهترین گزینه برای جایگزین کردن آن شیشه های خطرناک هستند. شیشه های نشکن شفاف و مقاوم هستند و اگر هم دچار شکستگی شوند از هم جدا نمی شوند. تنها دلیل این ویژگی وجود لایه های پلیمری بین شیشه ها است که باعث چسبندگی زیاد آن ها شده و اجازه جدا شدن به خورده شیشه ها را نمی دهد. شیشه های نشکن از لحاظ  مقاومتی بسیار متفاوت هستند که هر چقدر ضخامت شیشه ها بالا باشد همان قدر شکستن آن ها نیز دشوار تر است.

                                                      .                                                                                               

فرایند تولید شیشه نشکن

شیشه نشکن
 1. در اولین مرحله شیشه ها را با دمای بسیار بالایی حرارت می دهند. دمایی که برای حرارت شیشه استفاده می کنند بالای 700 درجه است.
 2. بعد از این که حسابی به شیشه ها حرارت دادند، خیلی سریع آن ها را در هوای خنک قرار می دهند تا از دو طرف شیشه هوای خنک بخورد و مستحکم شود.

وزن شیشه نشکن

بسیاری از افراد تصور می کنند چون این شیشه ها نشکن هستند، وزن بالایی نیز دارند. اما لازم است بگوییم این شیشه ها نیز وزنی همانند وزن شیشه های معمولی داشته و از شفافیت بسیاری زیادی برخوردار هستند.

مزایای شیشه نشکن

شیشه های نشکن نیز مانند محصولات دیگر دارای مزایایی هستند که در این قسمت از مقاله می خواهیم به آن بپردازیم:

 • اگر از لحاظ ضخامتی شیشه های نشکن را با شیشه های دیگر بخواهیم مقایسه کنیم کاملا یکسان هستند. ولی شیشه های نشکن  5 برابر آن ها مقاومت بیشتری دارند. این امر باعث می شود تا در برابر ضربه مقاومت بالایی داشته باشند.
 • شیشه های نشکن به گونه ای ساخته می شوند که وقتی  دچار شکستگی شدند، خورده ریزه های آن از هم جدا نشوند و لبه های تیزی در آن ها ایجاد نگردد و باعث آسیب رساندن به افراد نشوند.
 • نشکن بودن این شیشه ها باعث می شود تا از آن ها به عنوان شیشه های ایمنی نیز استفاده کنند.

شیشه های نشکن در چه جاهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

 • شیشه های نشکن در مکان هایی که احتیاج به استحکام و مقاومت بالایی دارند مورد استفاده قرار  می گیرند.
 • در اتومبیل ها نیز از شیشه های نشکن در قسمت عقب آن استفاده می کنند.
 • از شیشه های نشکن در حمام و شیشه های دور دوشی نیز کاربرد دارند.
 • در محل هایی که امکان دارد حرارت بالایی رخ دهد نیز از این شیشه ها استفاده می کنند.
 • شیشه های نشکن نیز در کف رستوران ها و تالارها بسیار مورد استفاده قرار می گیردن و باعث می شود به آن محیط زیبایی خاصی ببخشند.
 • برخی از مکان ها نیز از شیشه های نشکن به عنوان پله استفاده می کنند که باعث ظرافت خاص آن محیط می شود.
 • در ویترین برخی از فروشگاه ها و مغازه ها نیز از شیشه های نشکن استفاده می کنند.
 • شیشه های نشکن در صنعت مبلمان هم نیز مورد اسفاده قرار می گیرند.
 • از این شیشه ها در دکوراسیون داخلی منازل هم می توانید استفاده کنید.

در برخی از منازل شیشه نشکن را برای سقف به کار می برند تا نور بهتری وارد محیط خانه شود. استفاده از شیشه های نشکن برای سقف امروزه بسیار شده است. این نوع شیشه ها باعث جلوگیری از ورود نور زیاد و اشعه های موجود می شود تا به اشیای منازل آسیبی وارد نشود. با استفاده از شیشه های نشکن در سقف منازل شما می توانید مصرف برق خود را کاهش دهید و نور طبیعی استفاده نمایید. همچنین با استفاده از این شیشه ها در سقف منازل می توانید زیبایی خاصی به محیط خانه دهید.

شیشه نشکن برای سقف

قیمت شیشه نشکن

شیشه های نشکن با ویژگی هایی که دارند گران تر از بقیه شیشه ها هستند. به نظر می رسد گران بودن این شیشه ها یکی از معایب آن ها است. ولی نا گفته نماند که اگر قیمت بالایی دارند از کیفیت بالایی هم نیز بر خوردار هستند. موارد زیادی هستند که باعث می شوند بر روی قیمت این مدل شیشه ها تاثیر می گذارد. به عنوان مثال مواد اولیه که برای تهیه این شیشه ها هر چقدر مرغوب تر باشد باعث می شود تا محصول مقاوم تری تحویل بگیرید.

علاوه بر تاثیر مرغوبیت بر قیمت این محصول سایز و ابعادی که در محل های مورد نظر به کار برده می شود باعث می شود بر روی قیمت آن تاثیر بگذارد.  همچنین شرایط اقتصادی کشور نیز بر روی قیمت محصولات تاثیر بسیار زیادی دارد. کشور ترکیه یکی از بزرگ ترین خریدار این نوع شیشه ها است که در تمام مکان ها از این شیشه ها استفاده می کند که به کشور شیشه های نشکن نیز معروف است.

                                                                                  .

تفاوت شیشه نشکن با شیشه معمولی

 • یکی از بزرگ ترین و شایع ترین تفاوت بین شیشه نشکن و شیشه معمولی در محکم بودن و امنیت بالایی که شیشه نشکن دارد، است. شیشه نشکن با شیشه معمولی همان گونه که در قسمت بالا گفته شد از ضخامت بالایی برخوردار هستند. اما شیشه های نشکن مقاومت بیشتری در مقابل ضربه دارند.                                                                               
 • شیشه های نشکن در مقابل حرارت نیز مقاوم تر از شیشه های معمولی است.                                                                                     
 • یکی از تفاوت های مهمی هم که وجود دارد این است که شیشه های نشکن با ضربه فوق شدید دچار شکستگی می شود. ولی زمانی که شکست صورت گیرد، هیچ گونه آسیبی را به شخصی وارد نمی کند. چون قطعات آن از هم جدا نمی شود و تبدیل به قطعات برنده نمی شود. ولی اگر شیشه های معمولی دچار شکستگی شود به اطراف پرت شده و به افراد آسیب می رساند، همچنین قطعات ریز آن برنده نیز هستند.                            
 • از شیشه های نشکن می توانند در کف استفاده کنند. اما شیشه های معمولی توان تحمل را ندارند و نمی توان از آن ها استفاده نمود.

سخن پایانی شیشه های نشکن به علت محکم بودن و مقاومتی که دارند، بسیار پر طرفدار هستند. افرادی که به زیبایی و امنیت محیطی که دارند اهمیت می دهند از این نوع شیشه های نشکن استفاده می کنند. در برخی از فیلم ها دیده اید که برای دکوراسیون داخلی خانه از شیشه استفاده کردند. بهتر است بدانید آن شیشه ها همین شیشه های نشکن هستند. شیشه های نشکن در ایران نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و خیلی از ویلا ای لاکچری نیز از این شیشه ها برای دکوراسیون داخلی نیز استفاده می کنند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای