شیشه خم

شیشه خم - صنعت شیشه آریا

فهرست مطالب

با توجه به ترکیب خلاقیت و پیشرفت های تکنولوژی در صنایع مختلف، در سال های اخیر تولید محصولات متنوع و جذاب در بخش های گوناگون مشاهده می شود. شیشه خم از جمله این محصولات جدید هستند که زیبایی فوق ‌العاده و خلاقیت شگفت انگیزی دارند. اگر شما نیز قصد دارید از این شیشه های جدید و کاربردی استفاده کنید، بهتر است مطالعه ادامه این مطالب را از دست ندهید:

با شیشه خم بیشتر آشنا شوید

در مرحله اولیه که یک شیشه تولید می گردد، شکلی صاف و تخت دارد. اما مواردی پیش می آید که به دلیل ویژگی ها و طراحی های خاص، نیاز به شیشه هایی که حالت خم و منحنی دارند، احساس می شود. این مسئله  باعث شد که شیشه خم تولید شود.

ساخت این شیشه بدین صورت است که با مقدار مشخص شده حرارت، حالت گیری شیشه صورت می گیرد. اما این حرارت باعث ذوب شدن شیشه نمی شود و شیشه همچنان حالت خشک و سخت بودن خود را حفظ می کند. شیشه ای که به صورت منحنی شکل گرفته است، پس از سرد شدن، همچنان به شکل مورد نظر باقی می ماند.

تکنولوژی خم کردن شیشه

معمولا شیشه های خمیده و قوس دار با تکنولوژی های مختلفی تولید می شوند. برخی از تکنولوژی های تولید این محصول عبارتند از:

 • خم کردن و حرارت دادن: معمولاً ابتدا شیشه تا ۶۳۰ درجه سانتی گراد حرارت داده می شود. پس از آن در محل خم کردن، تا شعاع مورد نظر خم می گردد. خم کردن شیشه بیش تر به شکل استوانه ای صورت می گیرد. اما خم کردن چند جهته نیز امکان پذیر است. خم کردن طولی کیفیت بالاتری از خم کردن عرضی دارد.
 • خم کردن داغ: در این روش، از قالب جهت فرم دادن شیشه استفاده می شود و شیشه بین ۵۸۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می بیند و شکل قالب مورد نظر را به خودش می گیرد. این تکنولوژی امکان متعددی از خم کردن شیشه به شکل های مختلف را فراهم آورده است.
 • خم کردن سرد: بعد از حرارت دیدن شیشه، می توان عمل خم کردن در دمای معمولی اتاق را انجام داد. به این ترتیب، شیشه ویژگی های شیشه حرارت دیده یا همان سکوریت را خواهد داشت. شیشه در داخل دستگاه در فریم مخصوص قرار می‌ گیرد و طی اعمال مکانیکی خم می شود.
 • خم کردن لمینت: خم کردن لمینت شیشه در واقع ترکیبی از خم داغ، سرد و لمینت است.
تکنولوژی خم کردن شیشه - صنعت شیشه آریا

کاربرد شیشه خم

به طوری کلی می توان از شیشه های خم در موارد متعددی استفاده کرد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • شیشه خم رومیزی

این نوع شیشه در اداره ها و میز های رسمی و حتی برای استفاده در منازل مسکونی هم کاربرد زیادی دارد. شیشه خم رومیزی می تواند به تنهایی یک میز شیشه ای باشد و جدا از سایر اجزا عمل کند. برای ایجاد آن باید بیش ترین زاویه ممکن را جهت ساخت آن به کار برد تا میز بتواند بیش ترین تحمل وزن را داشته باشد. لبه های این شیشه رومیزی به طور کامل دیاموند خورده و صاف می شود که خطر جانی نداشته باشد. رنگ های شفاف و دودی بیش ترین استفاده در شیشه خم رومیزی را دارند. شیشه های خم در دکوراسیون های مدرن رایج هستند و در عین سادگی، از زیبایی خیره‌ کننده‌ و فوق العاده ای بر خوردار هستند.

 • شیشه خم فروشگاهی

جنس این شیشه ها برای وضوح دید ویترین از شفافیت ویژه ای برخوردار است. برای ساخت شیشه خم ویترینی اصولا از شیشه های سوپر کلیر استفاده می‌ شود تا شفافیت بالایی داشته باشند. شیشه های خم فروشگاهی در مقایسه با شیشه های صاف، جلوه‌ ای چند برابر ایجاد می ‌کنند و ممکن است با استفاده از همین قدرت جذب بالا، توجه مشتریان را به خود جلب کند.

 • شیشه خم ساختمانی

شیشه خم در فرآیند خم شدن قادر به تحمل وزن بسیار بالاتری  نسبت به شیشه های صاف است. در نتیجه مقاومت بالایی دارد. این ویژگی موجب شده است که استقبال گرمی از این شیشه در صنایع ساختمانی شود و برای قسمت های مختلف ساختمان از آن می توان استفاده نمود. این مدل شیشه را می توان در داخل برج ها جهت جلوه دادن به ورودی، لابی هتل ها و ساختمان ها استفاده کرد. همچنین جهت استفاده برای تراس ها و پنجره های خم می توان از این شیشه بهره برد. مجتمع های تجاری و هتل های مجلل در شکل های نیم دایره و دایره کامل نمونه ای بارز از شیشه خم ساختمانی هستند که نشان از طرفداران این نوع شیشه ها در اکثر نقاط دنیا دارد.

شیشه خم ساختمانی- صنعت شیشه آریا
 • شیشه خم آکواریوم

شیشه خم نسبت به شیشه های تخت و صاف در ساخت آکواریوم های شیشه ای نمای چند برابر خیره کننده تر دارد. در تونل های شیشه ای و آکواریوم های دریایی استفاده از این شیشه، بسیار جلوه زیبایی ایجاد می کند. شیشه خم آکواریوم علاوه بر جلوه زیبا از مقاومت بسیار بالایی نیز برخوردار است؛ بنابراین معمولا برای ساخت آن، از شیشه لمینت استفاده می شود که شدت صوت را هم تا حدی می گیرد.

ابعاد شیشه خم آکواریوم مهندسی جهت ظرفیت گنجایش آب، درجه شکست صوت و مقدار تحمل فشار به دست می آید و کاری بسیار تخصصی است. لایه های لمینت با چسب های مخصوص pvb به هم متصل می شوند و دوام زیادی دارند.

 • آسانسورهای شیشه ای

آسانسورهای شیشه ای از مهم ترین المان هایی هستند که در ساخت و ساز و طراحی ساختمان ها به کار می روند. از آن جایی که کابین آسانسورها باید شکل جمع و جوری داشته باشند، پس باید از شیشه های منحنی برای پوشاندن دور تا دور کابین ها استفاده شود. این شیشه های خم می توانند کارایی بالایی برای ساخت کابین آسانسور های کوچک تر، قابل کنترل تر و سبک تر داشته باشند.

مدل های رایج شیشه خم

۱. شیشه خمیده لمینت

در این مدل یک لایه مازاد PVB بین دو شیشه قرار داده شده است. این ویژگی باعث استحکام بالا شیشه گردیده است. در صورت ترک خوردن، تکه ها نمی ریزند بلکه به کمک لایه PVB شیشه لمینت، در جای خود ثابت می مانند.

۲. شیشه سکوریت خمیده

در فرآیند ساخت شیشه خم با استفاده از شیشه سکوریت، قبل از خنک شدن در راستای تمپر کردن آن اقدام می شود. در نتیجه به واسطه تنش های کششی و فشاری، استحکام زیادی به دست می آید. اگر چه در صورت شکستن به قطعات بسیار ریزی تبدیل می شود و احتمال ریزش آن ها، پراکنده شدن و آسیب به افراد وجود دارد.

۳. شیشه خم آنیل شده

از این مدل بیش تر برای ویترین فروشگاه ها که ایمنی، چندان ضرورت ندارد، استفاده می شود.

مزایای استفاده از شیشه خم - صنعت شیشه آریا

مزایای استفاده از شیشه خم

شیشه های خم دارای مزایای متعددی هستند که برخی از آن ها عبارتند از:

 • شفافیت

شیشه های خم هر چقدر هم که با شیشه های معمولی تفاوت داشته باشند، اما باز هم با آن ها یک شباهت دارند، شیشه های خم مانند شیشه های معمولی از شفافیت بر خوردار هستند. ماهیت شفاف این شیشه های خم به طراحان این امکان را می دهد تا آن ها بتوانند با جریان نور بازی کنند و جلوه های جالبی را به وجود آورند و حتی میزان نور طبیعی که از داخل می تابد را به حداکثر برسانند. نور طبیعی می تواند در داخل ساختمان فضای مطبوع تری ایجاد نماید و آن را برای ساکنین دلنشین تر کند.

 • زیبایی شیشه

شیشه های خم یک نمونه زیبایی خاص به شما هدیه می کنند. این نوع شیشه ها خاصیت تطبیق پذیری و انعطاف پذیری در خودشان دارند که باعث می‌ شود تا بتوانند در هر نقطه ‌ای از منازل و محل کار و دکوراسیون ها استفاده شوند. این شیشه ها به معماران و طراحان داخلی اختیارات بیش تری می‌ دهند و باعث می شوند تا آن ها بتوانند انتخاب های بهتری در زمینه شیشه داشته باشند. در نتیجه اشکال مختلف شیشه را برای ایجاد جلوه های جذاب و زیبا استفاده کنند.

 • مقاومت

 این شیشه های خمیده مقاومت و دوام بیش تری نسبت به شیشه های معمولی و ساده دارند. به خاطر اینکه حمل و نصب شیشه های قوس دار نسبت به شیشه های معمولی بسیار سخت ‌تر و چالش برانگیزتر است، پس این نیاز به وجود می آید تا این شیشه‌ ها ایمن‌ تر تولید شوند. این شیشه ها برای ایمن شدن به صورت شیشه سکوریت ساخته می شوند. در صورت مقاوم بودن شیشه ها، آن ها دیرتر به مشکل بر می خورند. در نهایت این باعث می‌ شود تا کم تر به تعمیر احتیاج پیدا کنید و با هزینه‌ های زیادی مواجه نشوید. همچنین شیشه های قوس دار را می توان با روشی به نام خنک سازی مقاوم تر کرد.

 • نصب و نظافت آسان

 نصب شیشه های خم بسیار آسان است و به آرامی در محل مورد نظر ثابت می شوند. همچنین تمیز کردن آن ها بسیار راحت تر از سایر مصالح مثل چوب و آجر است. اثر انگشت، چربی ها و آلودگی های محیط را می توان به آسانی با یک پارچه و محلول شیشه شو پاک کرد و تمامی گرد و غبار و کثیفی ها و آلودگی ها را به راحتی از بین برد.

 • تنوع طراح ها

 شیشه های خم برای ساختمان ها در طرح های متنوعی وجود دارد و در تمامی فضاهای مسکونی و تجاری می توان از جلوه های شیک این شیشه ها استفاده کرد. گزینه‌ های مختلفی از این مدل شیشه ها مانند شیشه خم رنگی، حکاکی شده، مات و طرح دار در دسترس است.

کلام آخر

شیشه خم کاربرد های مختلفی دارد و جلوه ی زیبا و جذابی در دکوراسیون منزل، فروشگاه ها، هتل ها و سایر اماکن به وجود می آورد. این شیشه های خم نسبت به شیشه های معمولی مقاوم تر هستند و ایمن تر ساخته شده اند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای