شیشه خم

شیشه خم چیست

فهرست مطالب


شیشه خم چیست :انسان امروز بیشتر از هر زمان دیگری می ‌اندیشد، ایده می ‌سازد و آن‌ ها را خلق می‌ کند. قرن ۲۱ پر از تجمل است، نسلی که می خواهد تا می‌ تواند متفاوت عمل کند. تصور عمومی ما از شیشه، جسمی تخت و ساده‌ است. اما “شیشه‌ خم” یا به اصطلاح curved glass شمارا با مفهوم جدیدی آشنا خواهد کرد. دنیای تکنولوژی تصورات و مرزهای ذهنی ما را جابه جا می‌ کند و زندگی را دستخوش تغییر و تحول کرده‌ است. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد شیشه‌ خم و انواع کاربرد‌های آن بدانید:

شیشه خم چیست؟

شیشه خم (glass bent)نوعی شیشه منحنی یا قوس ‌دار می باشد که این روز‌ها در دکوراسیون داخلی و یا معماری شهری بسیار پرکاربرد و ترند شده‌ است. هنگامی که شیشه از خط تولید خارج می شود، یک ورق تخت است. به دلیل شکننده بودن شیشه زمانی که هنوز دمای کافی برای شکل گرفتن وجود دارد، توسط قالب ‌های مختلف به آن شکل می‌ دهند.

شیشه خم چیست

انواع روش های تولید شیشه خم

شیشه خم به سه روش تولید و ساخته می ‌شود که عبارتند از:
• خم‌کردن با استفاده از نیروی جاذبه
در این روش یک صفحه شیشه روی قالب خمیده یا درون آن قرار می گیرد که پس از گرم شدن تا حدود ۱۱۰۰ درجه فارنهایت معادل ۶۰۰ درجه سانتیگراد به تدریج توسط گرانش در آن فرو می رود.
• خم‌ کردن با روش حرارتی
این روش، روشی جایگزین است که شیشه را طی یک عملیات حرارت ‌دهی در یک کوره خم می کنند. این روش بسیار سریعتر از روش گرانشی است اما کمی تخصصی‌ تر و چالش ‌برانگیز‌تر از روش اول است. درضمن توسط ا این روش تنها می ‌توان شیشه های مقعر و استوانه ‌ای شکل را تولید کرد.
• خم‌ کردن با روش سرمادهی
این روش به طور عمده برای تولید شیشه های خم که قرار است در مقابل گرما مقاومت بالایی داشته باشد، استفاده می شود. به طور کلی و از این روش برای تولید شیشه های خم با مساحت بیشتر از ۱۲۰ اینچ یعنی سه متر استفاده می شود.

کاربرد شیشه خم چیست

شیشه خم بیشتر در ساختمان هایی که نمای گنبدی و منحنی دارند، استفاده می ‌شود. ويترين مغازه ‌ها، نرده و انواع درب ‌ها از دیگر مواردی است که از شیشه منحنی در آن ‌ها استفاده می ‌شود. کاربرد اصلی این نوع شیشه‌ ها بیشتر ویژگی و نمای بسری آن‌ ها است. یکی دیگر از ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد شیشه خم وارد کردن مقدار زیادی نور به فضای داخلی است؛ بنابراین استفاده از این نوع شیشه در مکان ‌هایی که احتیاج به نور بیشتری دارند یک مزیت محسوب می ‌شود. همچنین از شیشه‌ های خم به‌دلیل مقاومت و استحکام بالا در مکان‌ هایی که نیاز به امنیت بالایی دارند، استفاده می ‌شود.

تاثیر شیشه خم در نمای ساختمان های شیشه ‌ای

شیشه قوس ‌دار به طراحانِ معماری آزادی بیشتری در ایجاد یک نمای زیبا و منحنی شکل می دهد و باعث جذابیت بصری ساختمان ها می شود. شیشه های خم باعث ایجاد مناظر فیلم های شفاف در ساختمان ها می شوند. اگر دقت کرده باشید در اکثر شرکت ‌های بزرگ و پیشرفته‌‌ از نمای شیشه استفاده می‌ شود که ظاهری مدرن ‌تر را به ساختمان می ‌بخشند. همچنین به خاطر شفافیت شیشه می توان محیط‌ ها و کارکنان نقاط دیگر ساختمان را هم مشاهده کرد، این موضوع موجب بیشتر شدن حس نشاط هنگام کار می‌ شود.
استفاده از شیشه خم در ویترین مغازه عامل بسیار مهمی در بازدید بیشتر و جذب کردن مشتری است. بیشتر مغازه ‌ها از از شیشه تخت استفاده می کنند؛ بنابراین با نصب شیشه خم در ویترین مغازه می توانید یک ویترین خاص طراحی کنید و موجب رونق کسب‌ و ‌‌کار خود شوید.

مزایای شیشه خم چیست

• ایمنی و استحکام
یکی از مهمترین مزایای شیشه خم مقاومت و استحکام آن در برابر فشار است. همانطور که در بالا بیان کردیم این شیشه هنگام تولید برای شکل گیری، دمای زیاد را تحمل می کند تا بتواند به آن شکلی که قالب بندی می شود در بیاید. این فرایند شیشه خم را مقاوم تر می کند. شیشه خم به دلیل انحنا و قوسی که دارد، فشار را خیلی راحت تر نسبت به شیشه تخت در کل سطح آن پخش می کند.
• زیبایی
استفاده از شیشه خم در معماری و ساختمان به زیبایی بنا می افزاید و شکل خلاقانه‌ ای به محیط می بخشد.
• مقاومت در برابر گرمای شدید
شیشه معمولی با قرار گرفتن در دمای زیاد ممکن است خرد شود، اما شیشه خم توسط شیشه ‌ای با کیفیت بالا تولید می ‌شود و می ‌تواند دمای بالاتری را نسبت به شیشه های تخت تحمل کند. به همین دلیل هم هست که شیشه خم سکوریت در حمام ‌هایی که در معرض آبِ گرم قرار دارند به کار می ‌رود.
• تنوع در شکل و طرح
شیشه خم در بازار از انواع طرح ها و الگوهای مختلف موجود می باشد و جلوه ای خاص و خلاقانه به ساختمان می ‌بخشد. شیشه خم در طرح ها و الگوها مانند طرح ‌دار، رنگی حکاکی ‌شده و سایر گزینه ها در دسترس است.

قیمت شیشه خم در بازار

قیمت نهایی شیشه خم به عوامل مختلفی بستگی دارد. شیشه خم به دلیل پیچیده تر بودن مراحل تولید نسبت به شیشه های تخت طبیعتا قیمت بالاتری خواهد داشت. اولین عاملی که قیمت شیشه خم را مشخص می کند، ضخامت آن است. هرچه ضخامت شیشه خم بیشتر باشد، زمان بیشتری برای فرایند تولید نیاز خواهد بود. عامل دیگری که قیمت شیشه خم را مشخص می‌کند، نوع آن است. شیشه خم در انواع مختلفی در بازار وجود دارد.

با انواع شیشه خم آشنا شوید

• شیشه خم سکوریت
شیشه خم چیست :هنگامی که شیشه خم از کوره ها خارج می شود در حالت نیمه سکوریت قرار دارد. به دلیل قرار گرفتن در گرما توسط کوره مقاومت شیشه در برابر حرارت بالا می رود. اما در این مرحله تنها در حالت نیمه سکوریت قرار دارد. برای تولید شیشه خم سکوریت باید شیشه را دوباره وارد کوره ‌های خاصی کرد تا جایی که مخصوص تولید شیشه خم سکوریت هستند. پس از آن شیشه خم سکوریت تولید شده و در مرحله سرد سازی قرار می‌ گیرد. قیمت شیشه خم سکوریت بیشتر از شیشه خم ساده است.

در اینجا بخوانید: دیوایدر شیشه ای

• شیشه خم دوجداره
برای تولید شیشه خم دوجداره به دو شیشه مشابه خم با ابعاد یکسان و شعاع خم مشابه نیاز است که از طریق اسپیسرها به یکدیگر وصل خواهند شد. نحوه تولید شیشه خم دوجداره با شیشه خم عادی یکسان است. اما به دلیل اینکه برای شیشه خم دوجداره زمان بیشتری صرف می شود، قیمت آن بالاتر شیشه خم عادی است.
• شیشه خم لمینت
در پروژه هایی از شیشه خم لمینت استفاده می شود که خطر شکستن شیشه وجود دارد. روند تولید شیشه خم لمینت مانند شیشه خم دوجداره است، با این تفاوت که بین آن ها از لایه های PVB وSGB استفاده می شود. این دو ماده در هنگام شکستن شیشه با پخش شدن ذرات شیشه روی زمین خواهد شد. همچنین قیمت شیشه لمینت بیشتر از قیمت شیشه دوجداره است.
• شیشه‌ خم فروشگاهی
شیشه خم فروشگاهی با استفاده از روش ‌های شیشه خم ذکر شده ایجاد می‌ گردد. جنس این شیشه‌ ها جهت وضوح دید ویترین باید از شفافیت ویژه ‌ای برخوردار باشد. جهت ساخت شیشه خم ویترینی معمولاً از شیشه‌ های سوپر کلیر استفاده می‌ کنند تا شفافیت بالایی داشته باشند. شیشه خم فروشگاهی در مقایسه با شیشه ‌های صاف جلوه‌ ای چند برابر خیره‌کننده ‌تر ایجاد می کنند. ممکن است با استفاده از همین قدرت جذب بالا توجه مشتریان را به خود جلب نماید.
• شیشه خم رومیزی
شیشه خم رومیزی در ادارات و میزهای رسمی و حتی جهت استفاده در منازل مسکونی کاربرد زیادی دارد.شیشه خم رومیزی می ‌تواند خود به ‌تنهایی یک میز شیشه ‌ای باشد و مستقل از سایر اجزا عمل کند. اما جهت ایجاد این شیشه خم، باید بیشترین زاویه ممکن را برای ساخت به کار برد تا میز بتواند بیشترین تحمل وزن را داشته باشد. لبه ‌های شیشه خم رومیزی به‌ صورت کامل دیاموند خورده و صاف می‌ شود تا خطر جانی نداشته باشد. رنگ ‌های شفاف و دودی بیشترین استفاده در شیشه خم رومیزی را دارند. شیشه خم در دکوراسیون های مدرن بسیار رایج است و در ضمن سادگی زیبایی خیره‌کننده‌ ای دارد.
• شیشه خم آکواریوم
شيشه خم در ساخت آكواريوم‌ های خانگی نیز استفاده می ‌شود. تولید یک آکواریوم با نمای خم کاملا متفاوت از تولید آکواریوم با شیشه های ساده است؛ لذا هنگام برش شیشه ها و چسباندن آن ها به یکدیگر نیاز به دقت بسیار بالایی است. برای ساخت شیشه خم آکواریوم از شیشه کریستال استفاده می ‌شود تا شفافیت بیشتر این نوع شیشه، نمای آن را زیباتر کند و یک طراحی مدرن را تداعی نماید.
• شيشه خم هوشمند
نوع خاصي از شيشه ‌های خم است که با جریان الکتریسیته کار می ‌کند. نحوه عملکرد شیشه خم هوشمند به این صورت است که با استفاده از ریموت شیشه از حالت مات به حالت شفاف از طریق قطع جریان الکتریسیته عمل می ‌کند. این نوع از شیشه‌ های خم هر ساله به‌ عنوان برترین نوع شیشه ‌های خم معرفی می شوند. این نوع شیشه‌ خم قیمت بسیار بالایی نسبت به سایر شیشه ‌های دیگر دارد؛ از این رو طراحان دکوراسیون داخلی فقط در ساختمان ‌هایی لوکس و با طراحی منحصر‌ به ‌فرد از آن استفاده می‌ کنند.

کلام آخر
در این مقاله سعی کردیم به انواع شیشه ‌های خم و کارایی ‌های هرکدام اشاره ‌ای اجمالی داشته‌ باشیم. با پیشرفت تکنولوژی و دنیای مدرن امروز در معماری و دکوراسیون تغییر و تحول بزرگی ایجاد شد. هزینه بیشتر در مقایسه با شیشه ‌های عادی، مبلغی است که در ازای شیشه های خم پرداخت می ‌کنید. اما استحکام، زیبایی، جذب نو، مقاومت در برابر حرارت و ایجاد ظاهری مدرن، ویژگی ‌ها و مزایایی است که به ‌دست می‌ آورید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای